Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Kalmar Come Together: Träff för nyinflyttade

Nyinflyttade i Kalmar får en chans att träffas och lära känna staden under en organiserad träff. Inflyttarlotsen leder kvällens aktiviteter.

Onsdagen den 14 september anordnas ”Kalmar Come Together”, en träff för nyinflyttade i Kalmar. Klockan 17:00 samlas deltagarna vid domkyrkan på Stortorget för en stadsvandring på Kvarnholmen. Vandringen avslutas med ett besök på puben Pipes of Scotland.

Träffen är gratis, men deltagarna står för egna kostnader för mat och dryck. Antalet platser är begränsat, och anmälan sker enligt principen ”först till kvarn”. Sista anmälningsdag, med önskemål om mat, är den 11 september.

För mer information och anmälan, kontakta Monica Björkegren på telefon 0480-45 00 64 eller via e-post: monica.bjorkegren@kalmar.se.

Ytterligare information finns på kalmar.se/inflyttartraff-14-sep. För information på engelska, besök kalmar.se/inflyttartraffar.

Rulla till toppen