Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Bakluckeloppis i Nybro lockade tusentals besökare

Flerohopps GoIF arrangerade på lördagen vårens stora bakluckeloppis vid Åkrahäll i Nybro. Tusentals besökare och hundratals utställare deltog i det soliga vårvädret.

I soligt vårväder arrangerade Flerohopps GoIF vårens bakluckeloppis vid Åkrahäll i Nybro. Marknadsgeneralen Kim Ahlqvist var nöjd med arrangemanget.

– Vår traditionella bakluckeloppis är en viktig inkomstkälla för Flerohopps GoIF och vi har 25 funktionärer som hjälper till under dagen, säger Kim Ahlqvist.

Loppisen, som har hållits sedan 2013, har växt till att bli södra Sveriges största i sitt slag och arrangeras två gånger per år. Nuvarande rekord ligger på 470 utställare och 4200 besökare. Denna gång deltog 300 utställare och 3100 besökare, vilket är i nivå med höstens evenemang. Trots inställda marknader tidigare har evenemanget utvecklats till en ”riktig folkfest”.

– Vi siktar på rekordsiffror i september, avslutar Kim Ahlqvist.

Rulla till toppen