Illustration som representerar kategorin Forden i Kalmarposten.

Nya Volvo EX90 – en lyxig el-SUV med smarta funktioner

Nya Volvo EX90, ersättaren till XC90, bjuder på skandinavisk design, avancerad teknik och ett starkt fokus på hållbarhet. Bilen har en rymlig interiör med biobaserade material och ett nytt infotainmentsystem med 5G-uppkoppling.

Insidan av nya Volvo EX90 har sju sittplatser och ett helt nytt infotainmentsystem med en 14,5-tums pekskärm. Systemet har inbyggd 5G-uppkoppling för mjukvaruuppdateringar. En ny app möjliggör upplåsning av bilen via mobilen och sökning efter laddstationer.

Interiören är tillverkad av helt biobaserade material. Varje EX90 innehåller dessutom drygt 50 kg återvunnen plast, 15 % återvunnet stål och 25 % återvunnen aluminium.

Design som skär genom vågorna

Designen på nya EX90 är skandinavisk och inspirerad av lyxyachter. Fronten ska påminna om havet och en båts förmåga att skära genom vågorna. Volvos signifikaps-ljus, Tors hammare, finns kvar i en omformad design. Kupén ger ett luftigt intryck tack vare ett stort panoramaglastak. För att minska luftmotståndet har bilen integrerade, elektriska dörrhandtag och aerodynamiska 21-tumsfälgar.

Lastutrymme för hela familjen

Nya EX90 är utformad för att rymma mycket last. Med tredje sätesraden nedfälld rymmer bagageutrymmet 655 liter (310 liter med uppfälld tredje rad). En extra lastplats finns i fronten som rymmer ytterligare 34 liter.

En informationsdisplay i det bakre lastutrymmet visar mått för bilens tre sätesrader och olika föremål för att ge en tydlig bild av utrymmet. Bilen har en dragvikt på 2,2 ton.

Laddning åt båda hållen

EX90 är förberedd för dubbelriktad laddning, vilket innebär att det 111 kWh stora batteriet kan användas för att förse ett hus med el vid strömavbrott. Tekniken ”Vehicle to Grid” (V2G) kan även stötta elnätet vid kapacitetsbrist och potentiellt ge bilägaren en ny inkomstkälla. Volvo kommer successivt att erbjuda nödvändig utrustning på olika marknader.

Maximal snabbladdningseffekt är 250 kW, vilket möjliggör laddning från 10 till 80 procent på 28 minuter.

Säkerhet i världsklass

”EX90 tar säkerheten till en helt ny nivå”, enligt utvecklarna. Utöver radar, kameror och ultraljudssensorer är bilen utrustad med lidar, en laserljusbaserad radar som skapar en tredimensionell bild av omgivningen. Systemet kan upptäcka fotgängare på 250 meters håll i totalt mörker och varnar genom olika nivåer av rattmotstånd.

Rulla till toppen