Illustration som representerar kategorin Djur & Natur i Kalmarposten.

Ytterligare en hundfest till Kalmar

Agilitytävlingarna har avlöst varandra i Kalmar de senaste åren – och fler kommer det att bli. Nu kommer Hundfesten till staden.

Ida Qvarnström, projektledare för Hundfesten, säger i ett pressmeddelande att arrangören ser evenemanget som ett smörgåsbord av evenemang för alla hundintresserade.

Hundfesten innehåller nämligen allt från tävlingar till prova-på-aktiviteter. Det blir bland annat ett Lag-SM i rallylydnad, ett mästerskap i agility och utställning.

Hundfesten äger rum på Kalmartravet den 20–21 maj 2023.

Samtidigt äger evenemanget rum på en stor yta, vilket gör att man kan visa upp den breda bredden inom hundsporten.

Eftersom evenemanget innehåller flera olika tävlingsgrenar kommer man att få se en härlig blandning av hundraser. Besökarna kommer också att kunna ta med sin egen hund för att delta i aktiviteter tillsammans.

Det blir en mycket rolig helg för alla som gillar hundar och ett bra tillfälle att få veta mer om vad man kan göra tillsammans med sin fyrfota vän, särskilt om man är nybliven hundägare.

Arrangören uppskattar att närmare 800 hundar kommer att delta.

Evenemanget är ett samarrangemang mellan 10 brukshundsklubbar i regionen: Kalmar, Öland, Saxnäs, Nybro, Emmaboda, Hultsfred, Oskarshamn, Mönsterås, Torsås och Högsby.

Det blir ett bra komplement till Guldagility, som gjorde comeback förra året och kommer att genomföras vartannat år. Redan nu är Kalmar känt inom agilityvärlden som en bra hundstad, så vi har ett bra utgångsläge, tillägger Ida Qvarnström.

Även Destination Kalmar är nöjda med hundtävlingarnas framfart i Kalmar.

Guldagility är ett väldigt omtyckt evenemang som har gett eko i agilityvärlden. Nu har vi chansen att bredda Kalmars utbud inom hundsportevenemang och göra en mer långsiktig satsning på hundsport, säger Marcus Larsson, projektledare evenemang, Destination Kalmar.

Rulla till toppen