Under en fredagskväll i januari fylldes Gröndalshallen av unga innebandyspelare som fick chansen att både träna och träffa elitspelare. Kvällen arrangerades av FBC Kalmarsund.
Flera tjejer från årskurs fem upp till gymnasiet deltog i den tjejkväll som FBC Kalmarsund anordnade i Gröndalshallen. Evenemanget riktade sig både till de som redan spelar innebandy och till dem som ville prova på sporten.
På plats fanns också elitspelarna Moa Tschöp och Matilda Sjödin, som kom för att inspirera och peppa de unga deltagarna. Tjejkvällen genomfördes i samarbete med LW Fastigheter och syftade till att ge ungdomarna en möjlighet att knyta nya vänskapsband, träna tillsammans och ha en trevlig stund.
Flera av deltagarna uppskattade den speciella stämningen som mysbelysningen bidrog till under innebandyspelandet.

