Christer C Svensson, ordförande i Kalmar Filatelistförening, som i år fyller 75 år, har samlat på frimärken i 60 år. Han beskriver hobby som ”rogivande och lärorikt”.
Christer C Svensson, 74 år och bosatt i Kalmar, är pensionär och tidigare egenföretagare på Kalmar Telesystem AB. Han är gift med Marie-Louise sedan snart 50 år och har två barn, Torgny och Håkan, samt två barnbarn, Maja och Anton. Christer beskriver sig själv med orden glad, noggrann och arbetsnarkoman.
Hans intresse för frimärken startade i 10-årsåldern genom brodern Pauls frimärksklubb. Till en början samlade han på färgglada frimärken från hela världen, men efter ett uppehåll började han som vuxen samla på svenska frimärken, bland annat 1:a dagsbrev och utgivningssatser. Sedan 2017 är han ordförande i Kalmar Filatelistförening.
Anledningen till att Christer tycker om frimärkssamlande är att det är ”rogivande och lärorikt”. Han menar att det ger geografikunskaper och insikter om olika länder. Att sitta och sortera frimärken och jämföra deras värde, färgsnyanser och valörer är avkopplande. Han berättar också hur han som barn blötte upp frimärken från kuvert och pressade dem för att sedan sätta in dem i sina album.
Numera samlar Christer endast på svenska häften, som Posten ger ut fyra gånger per år. Han uppskattar de fina motiven på dagens frimärken, men konstaterar att det främst är en hobby för äldre. Medlemmarna i föreningen är oftast över 60 år, även om det finns yngre medlemmar som hans 12-åriga barnbarn.
Trots att färre skickar brev idag, tror Christer att frimärken kommer att finnas kvar. Han nämner att andra länder också har kvar sina utgivningar och att det är ett lärorikt sätt att lära sig om världen. Ett förslag om att ersätta frimärken med kontrollsiffror på brev diskuteras, vilket skulle underlätta spårning av brev som saknar avsändare. Christer berättar också att medlemmar i frimärksklubbar ofta använder gamla frimärken för att frankera sina brev, ibland så många att adressen knappt får plats.
Vid sidan av sitt frimärksintresse ägnar Christer tid åt sina veteranbilar, en Volkswagen från 1956 och en från 1966, samt ett aktivt föreningsliv. Hans smultronställe är sommarstugan på Oknö. På fritiden läser han fackböcker och självbiografier, lyssnar på dansbandsmusik och tittar på svenska serier. Han ser fram emot att vara hundvakt åt barnbarnens hund Nisse och skulle ta med sin fru Marie-Louise till en öde ö.


