Illustration som representerar kategorin Familj & Livsstil i Kalmarposten.

Nattjobb ger maratonlöpare tid för träning och resor

Att arbeta som tidningsbud på natten har gett Jörgen Strandkvist, 27, frihet att kombinera sitt krävande heltidsjobb med sitt stora intresse för maratonlöpning. Jobbet har också möjliggjort resor världen över för att delta i lopp.

Varje morgon ligger tidningen bara där på hallmattan. Ibland tillsammans med ett viktigt kuvert och ibland med något man beställt på nätet. Medan man sov, i mörkret och ofta vädret till trots har ”någon” varit där. Den här gången heter han Jörgen.

Den här texten är producerad – av Point Logistik. Inte nog med att Jörgen Strandkvist har arbetat som distributör av dagstidningar, post och paket i 27 år, han har också sprungit många ”gatlopp” runt om i världen. Ett nattjobb som har möjliggjort träning, familj och sömn på dagen.

”Löpningen och mitt maraton-intresse har tagit mig runt i världen”. Sedan Jörgens första lopp 1989 i Berlin har det blivit 58 olika lopp. Han kanske skattar Honolulu 1998 högst, för där, mitt i språnget, träffade han Eva-Marie som sedan blev hans fru. För att kunna träna och planera för sina lopp sökte han ett arbete där det gick att kombinera jobb och fritid, ett jobb där man ständigt var i rörelse.

Numer sker distributionen med bil, för Jörgens distrikt har blivit betydligt större rent geografiskt så han ”ränner” inte runt på nätterna lika mycket längre. Ett vanligt arbetspass hos Point Logistik i Kristianstad brukar börja strax före 02.00. Då samlas alla distributörerna och pratar lite om hur rutterna ska läggas upp, allt medan posten och tidningarna sorteras. Runt halvsju på morgonen brukar Jörgen och hans kollegor vara klara med utdelningen om mängden leveransadresser är normal. Många distributörer brukar därefter ta en sovstund och sedan, i Jörgens fall, ett träningspass.

Att jobba på natten kan faktiskt vara en stunds värdefull ”egentid”. Jörgen berättar att skälet till att arbetet som distributör passar honom så bra är friheten att kunna ägna sig åt fler saker han tycker om och kunna disponera sin fritid bättre. Man jobbar intensivt några timmar och kan sedan göra annat än ett vanligt 9-5-jobb tillåter.

Men jobbet är inte bara en förutsättning för att kunna göra annat. Tiden i bilen på natten är faktiskt en väldigt trevlig stund. ”Termosen bredvid, god musik i stereon, små stunder av reflektion. Bara jag och gryningen”, säger Jörgen.

Rulla till toppen