Illustration som representerar kategorin Kultur & Nöje i Kalmarposten.

Traditionell slasher med oväntad antagonist

På 70-talet beger sig ett gäng unga vuxna ut på landsbygden för att spela in ”nästa stora porrfilm”. Bondgården de hyr av ett märkligt och smått fientligt äldre par leder snart till blodiga händelser.

Filmen X (2022) följer ett gäng unga vuxna med naiva drömmar som beger sig ut på landsbygden för att spela in ”nästa stora porrfilm”. Bondgården de ska använda som inspelningsplats hyr de av ett märkligt och smått fientligt äldre par som inte har någon aning om vad den ska användas till.

Likt i en traditionell slasher dyker nämligen lik efter lik upp – det ena efter det andra bestialiskt slaktat.

Främst följer vi skådespelerskan Maxine (enastående Mia Goth), som är en lagom gåtfull och nyanserad karaktär, vilket gör att det är lätt att dras med i hennes desperata kamp för överlevnad och engageras i hennes öde.

Filmen har en ljuvlig ”old school”-känsla över sig (både visuellt och tonmässigt) och är precis så blodtörstig, glimten i ögat, kreativ och underhållande som jag hoppades på.

Utöver det bjuder regissören och manusförfattaren Ti West på en mycket oväntad och unik mördare vars berättelse och motivation faktiskt väcker eftertanke, vilket inte direkt tillhör vanligheterna i genren.

Rulla till toppen