Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Marinen firar 500 år med besök i Kalmar

Försvarsmakten uppmärksammar marinens 500-årsjubileum med besök i svenska hamnar. Kalmar är först ut med aktiviteter och uppvisningar för allmänheten.

I år fyller marinen 500 år och det firas med ett flertal örlogsbesök med ak teter och uppvisningar i svenska hamnar – bland annat i Kalmar under 13-14 maj.

Den danska kungen Kristian II erövrade Stockholm med sin flotta 1520 för att stärka sin position och kunna kontrollera handeln i Östersjön. För att befria Stockholm krävdes en egen svensk flotta. Gustav Vasa köpte tio bestyckade fartyg från Lubeck som levererades i juni 1522 – vilket räknas som den svenska marinens födelse.

Marinen 500 år firas med en rad besök i svenska hamnar och Kalmar är först ut. Elevatorkajen har fyllts med informations- tält, barn kan måla sig i kamouflagefärg och man kan tävla i bland annat jägarvila, kasttåg och hävstång. Helikoptrar visa upp sina färdigheter över vattnet och ubåtsräddningsfarkos- ten sjösattes för nyfikna åskådare.

– I år 2022 firar marinen 500 år och det uppmärksammar vi på olika sätt. Ett är att vi gör ett antal, som vi benämner det, örlogsbesök i olika hamnar. Här på plats genomför vi ett antal olika aktiviteter och verksamheter och syftet är i grunden att vi vill sprida information i samhället om marinens roll och upp- gifter, säger ställföreträdande marinchef, brigadgeneral Pe- der Ohlsson.

Att jubileumsåret infaller samtidigt som det är ett spänt om- världsläge i och med Rysslands invasion av Ukraina gör be- söken än viktigare menar Peder.

– Det är verkligen viktigt att vi möter den enskilda medborga- en och kan visa upp vår materiel och vår verksamhet. Att kol- legor i marinen kan möta och prata med dem. Det gör man bara på det här sättet. Det är väldigt svårt för den enskilde att komma in på marinbasen i Karlskrona, där har man inte till- träde. Vi plockar ut de delar vi kan visa och på så sätt närma oss befolkningen.

Har frågeställningarna från besökarna annan karaktär nu?

– Jag tror att det finns en oro med tanke på den händelseut- veckling som är i Europa och kriget i Ukraina och det aggres- siva sätt som Ryssland agerar på – det tror jag definitiv. Det ser man inte minst på opinionsundersökningar om eventuellt medlemskap i Nato eller inte. Vi är skattefinansierade och då ska vi så långt det är möjligt beskriva vår verksamhet. Och det är ännu viktigare när säkerhetsläget är allvarligt som det är idag, för det är det, det är mycket allvarligt. Och då är det än viktigare att kunna svara på frågor där den enskilda kanske är orolig, bekymrad, vad vi kan lösa för uppgifter och så vidare. – Det är också i sådana här tider vi ska vara som mest synliga, säger Chef Första Ubåtsflottiljen, Kommendör Fredrik Lindén.

Vi befinner oss på HMS Belos, som tillsammans med under- vattensfarkosten URF, utgör det svenska ubåtsräddningssys- temet. Fartyget kan genomföra dykning och undervattensar- beten med våtdykklocka, eller med undervattensfarkoster.

– Utrustningen är omfattande med framförallt ett kammar- system ombord för att kunna rädda en hel besättning, säger Fredrik Lindén.

I samband med evenemanget vid Elevatorkajen har man dykt vid regalskeppet Kronan som ligger på havets botten öster .om Öland, vilket man gör återkommande.

– Dykeri är något vi behöver göra året om. Det passar särskilt bra att vi årligen kommer hit och hjälper länsmuseet att dyka vid Kronan. Nu har vi varit här i tre dagar vid Kronan och det har varit synnerligen bra sikt. Det har tagits fantastiskt fina bilder och när man tror att man inte ska hitta mer, hittar man alltid någonting nytt. Jag ska inte gå länsmuseet i förhand men det har hittats mycket fina fynd i form av tavlor, figuriner och ka- noner som vi inte trodde det fanns fler av i den storleken, säger Fredrik Lindén.

Crescendot på fredagens event blev överlämnandet av den 3,7 ton tunga kanonen från regalskeppet Kronan, som bärga- des på torsdagen, tilllänsmuseet.

Rulla till toppen