Nervsystemet kan liknas vid en överbeskyddande mamma som begränsar muskelns rörlighet om den upplever träning som riskfylld. Men det finns sätt att hantera stelhet.
Alla muskler har en kapacitet och när denna överskrids kan nervsystemet ”låsa” muskeln för att skydda den, vilket kan leda till stelhet och träningsvärk. Detta kan liknas vid hur en överbeskyddande mamma skulle agera.
Ett sätt att hantera stelhet är genom stretching, vilket skickar avslappnande signaler till hjärnan och kan ge tillfällig lindring. Men det mest effektiva sättet att bygga upp muskelns kapacitet och därmed minska stelhet på lång sikt är genom styrketräning. Genom att gradvis träna muskeln lär man nervsystemet att den klarar av belastning, vilket minskar behovet av dess skyddande åtgärder.
PT-Robin tipsar om att styrketräning är ett bra sätt att få stela muskler att må bättre. Han träffar du på Träningsklubben i Kalmar samt på Facebook och Instagram under namnet PT-Robin.

