Region Kalmar län uppmanar blodgivarna i länet att gå sina utsatta tider då det råder blodbrist.
Region Kalmar län uppmanar blodgivarna i länet att gå sina utsatta tider då det råder blodbrist i länet. Uppmaningen om att lämna blod riktar sig i första hand till de etablerade blodgivarna och främst de med blodgrupp A och B.
– Vi har blodbrist på A och B. Vi har nollblod idag som funkar till de flesta patienter, men vi vill inte tömma ur de blodgrupperna. Vi vill att blodgivarna som har A och B kommer till oss. Det är just nu ingen fara för patientsäkerheten, men det kan bli på lång sikt, säger Kim Hägerström, blodcentralsamordnare Kalmar län.
Vad beror blodbristen på?
– Det går åt mycket blod och samtidigt tacklar vi den vanliga sjukdomsperioden. Det är mycket vab, många är sjuka själva och man ska få vardagspusslet att fungera.
– Varje påse behövs och varje blodgivare behövs. Man ska inte tänka att någon annan kommer istället. Varje enskild person spelar roll.

