Kalmar kommun färdigställer nya utemiljöer i Snurrom samtidigt som nya bostäder byggs.
Entrétorget intill pizzerian har fått bänkar, trädplanteringar och stenläggning. Inom kort kommer även belysning att sättas upp på torget, som ska lysa upp trädkronorna och byggnadens fasad.
– Inspirationen till gestaltningen var att ”snurra former” eftersom platsen heter Snurrom, berättar Edyta Krawus, landskapsarkitekt, i ett pressmeddelande.
Dessutom har man skapat en gångväg, som är utformad som en ramp för tillgänglighets skull, genom bostadsområdet. Rampen har ett räcke med ledbelysning och det finns sittplatser längs vägen.
Extra välkommet för barnen är att lekplatsen som tidigare fanns i området har kompletterats med ytterligare lekutrustning för små barn.
– Det här är förstås bara den första etappen av utemiljön. Nu planerar vi vidare för hur området ska utvecklas med bostäder och mötesplatser, säger Edyta.


