Att träna hårt inför specifika händelser eller att banta inför ett bröllop kan fungera som en start, men för hållbara resultat krävs ett långsiktigt perspektiv på både träning och kost, menar PT-Robin.
För mig har det alltid varit viktigt att förespråka ett mer långsiktigt synsätt på träning och hälsa. Hårda satsningar och jojobantning leder sällan till förändringar över tid.
Jag förstår att man vill växla upp träningen inför ett lopp, eller komma i bättre form inför ett bröllop eller en resa. Det är så klart okej med kortsiktiga mål ibland, och många gånger är det ett sätt att komma igång. Men du måste alltid fråga dig, vad händer efter resan?
Hållbarhet är ett nyckelord. Det bästa är att träna och äta på ett sätt som du kan tänka dig att fortsätta med i många år. Om du inte tycker om att äta kvarg till mellanmål så kommer du förr eller senare att sluta med det, och om du tvingar dig själv att träna kommer träningen alltid att kännas som ett måste.
Om du vill gå ner i vikt är det faktiskt bättre att göra det så långsamt som möjligt. Kroppen strävar alltid efter en balans, när du tränar för mycket eller går ner i vikt för snabbt så är det något annat som tar stryk.
Det händer något magiskt när du hittar rätt sorts träning och mat för dig. Du börjar att längta till nästa träningspass och du njuter mer av maten. Det slutar inte vara jobbigt, men allting känns mycket lättare.
Riktiga resultat tar tid. Precis som att du bygger starkare muskler och senor över åren, bygger du också bättre vanor och en mer balanserad syn på kost och hälsa.
Tack för den här gången! Efter sommaren så hittar du mig på Träningsklubben i Kalmar. Ett nytt typ av gym med fokus på service och kvalitet. Du hittar mig också på Facebook (PT-Robin) och Instagram (traningsklubben.robin).

