Illustration som representerar kategorin Kultur & Nöje i Kalmarposten.

FILM: Happiest season – en julfilm med oväntad tyngd

Julfilmer produceras i allt högre grad, och bland årets filmer finns Clea DuValls ”Happiest season” som bjuder på både drama och komedi med ett lesbiskt par i centrum.

Julfilmens era är här, och de stora underhållningsjättarna tycks ha insett att publiken efterfrågar julrelaterade berättelser. De flesta är medelmåttiga, men då och då dyker det upp något med mer tyngd och eftertanke, som Clea DuValls ”Happiest season” från 2020.

Här möter vi Abby (Kristen Stewart) som motvilligt går med på att fira jul med sin flickväns, Harpers (Mackenzie Davis), familj. Väl framme avslöjar Harper att hon inte kommit ut som lesbisk för sin familj, och Abby tvingas dölja deras förhållande. Lögner och fördomar uppstår, vilket får Abby att tvivla på sitt frieri.

I en genre som domineras av normer är det uppfriskande med en film som visar ett lesbiskt par. Filmen utforskar de komplexa och ångestfyllda känslorna kring att komma ut för sin familj på ett hjärtskärande och fint sätt.

Både Stewart och Davis är utmärkta i sina roller. Aubrey Plaza, Dan Levy, Mary Steenburgen och Mary Holland (som spelar Harpers hysteriskt roliga syster) gör också minnesvärda biroller.

”Happiest season” balanserar skickligt mellan drama och komedi och erbjuder mer än förväntat.

Rulla till toppen