Illustration som representerar kategorin Ekonomi & Arbetsliv i Kalmarposten.

Drive-in underlättar lokal julhandel i Kalmar

Kalmarbor kan nu enkelt julhandla lokalt via en ny drive-in-tjänst. Tjänsten, som snabbt organiserats som svar på pandemins påverkan på handeln, gör det möjligt att beställa varor från flera butiker och hämta dem på en och samma plats.

Centrumutvecklare Lisa Söderholm och Baronens Anders Stensson hoppas att den nya tjänsten ska uppskattas av Kalmarborna. Med start denna vecka kan kunder beställa varor från butiker i Kalmar och sedan hämta ut dem vid ”Kvarnholmens Drive-in” utanför Baronen.

– Det här är väldigt snabbt organiserat. På sin höjd är det två veckor sedan vi började fundera på det, berättar Anders Stensson, förvaltare på Baronen. När svenska folket uppmanas att inte besöka fysiska butiker under rådande pandemi får man vara lite kreativ för att hålla liv i det lokala näringslivet.

– Vi vill göra det så enkelt som möjligt för folk att handla lokalt, säger Lisa Söderholm. Och nu kan du hämta allt på en och samma gång, betalat och klart!

Så sent som i fredags skickades förfrågan ut till Kvarnholmens sällanköpsbutiker om vilka som vill ansluta sig till drive-in-tjänsten, och på tisdagen har redan ett 30-tal hoppat på.

– De allra flesta vill vara med men det är inte alla som kan, för att de inte kan lösa betalningsfrågan, säger Anders Stensson.

Han och centrumutvecklare Lisa Söderholm hoppas och tror att den nya tjänsten ska uppskattas, och användas, av Kalmarborna när årets julklappar ska inhandlas.

– Det här är ett av flera alternativ som finns för den som vill handla lokalt. Och det är såklart det som är vårt mål, vi vill att pengarna stannar här i Kalmar.

Så hur fungerar det rent praktiskt? På Kalmarcity.se och Baronen.se finns alla butiker som erbjuder tjänsten. Besök deras hemsidor och beställ dina varor genom att ringa eller kontakta butiken på annat sätt. Betalning sker direkt vid beställning, exempelvis via swish eller Klarna.

Kvarnholmen Drive-in har öppet måndag-torsdag, klockan 16-18. Vid beställning anger du dag och tid för upphämtning. Du kan handla från flera butiker och hämta allt samtidigt. Julklappar kan även ges bort inslagna.

Butiken kontaktar drive-in-personalen som hämtar varorna och lämnar ut dem till dig vid den överenskomna tidpunkten.

För upphämtning samma dag måste beställningen vara gjord senast klockan 14.00. Mat, dryck, mediciner och andra varor med åldersgräns går ej att köpa via den nya tjänsten.

Kvarnholmen Drive-in är öppen fram till dan före dopparedan, den 23 december.

– Men jag har haft en drive-in-idé för Baronen förut, innan pandemin, så vi får se vad det kan bli framöver, avslutar Anders Stensson.

Rulla till toppen