För många är det en självklarhet att cykla, men för andra, som Per-Erik Nilsson, är det en rädsla. En hjärnskada efter en hjärntumör har bland annat lett till nedsatt balanssinne och gjort att han inte vågar cykla.
För många är det en självklarhet att cykla. För andra är det en rädsla. En av dem är Per-Erik Nilsson som bland annat fick nedsatt balanssinne efter en hjärntumör, vilket gör att han inte vågar cykla. Nu genomförs hjärntrampet för att öka kunskapen om hjärnskador för att på så vis få fler att kunna cykla igen, bland annat.
I måndags den 26:e oktober inföll Hjärnskadedagen. Varje år uppmärksammar hjärnskadeförbundet Hjärnkraft dagen med olika aktiviteter. I år valde organisationen att förlänga uppmärksamandet genom att införa Hjärntrampet som pågår under hela vecka 44. Initiativtagare är Christian Franzén från Kristianstad som drabbades av en hjärnskada efter en cykelolycka.
Hjärntrampet genomförs i hela Sverige och går ut på att cykla så mycket du vill och orkar. För varje minut du trampar, bidrar du med en krona till Hjärnskadefonden – pengar som förs över via Swish eller plusgiro.
Det är dock ingen självklarhet att sätta sig på sadeln. När Per-Erik Nilsson i Lessebo, ordförande i förbundet drabbades av en hjärntumör vid en ålder av 32 – förlorade han synen på ena ögat samt fick nedsatt balanssinne. ”Sedan dess har han inte kunnat cykla.”
– Jag försökte flera gånger men jag trillade, till slut gav jag upp. Jag saknar verkligen att kunna cykla, säger Per-Erik Nilsson.
Men det finns hjälpmedel för de som har hamnat i Per-Erik Nilssons situation. Räddningen är tvåsitsiga cyklar, då en styr och båda trampar. Den här dagen har Hjärnkraft med sig en sådan cykel som går på elektricitet. Per-Erik och stödmedlemmen Karin Nilsson hoppar upp på cykeln och cyklar iväg.
– Det var skoj! Det kändes behagligt att åka med. Så länge man litar på den man åker med, säger han skämtsamt.
På grund av Per-Eriks nedsatta syn och balanssinne tar han tåget om han ska någonstans. Han har körkort, men han vågar inte sätta sig bakom ratten ifall något skulle kunna hända. Han medger att han inte äger en tvåsitsig cykel, däremot finns funderingar på att införskaffa sig en sådan för att underlätta sin vardag.


