Kung Carl XVI Gustaf, född i Solna den 30 april 1946, är den ’mystiska profilen’ som flera av våra läsare gissat rätt på.
Grattis till Eva Marksson i Löttorp och Anders Petersson i Kalmar som var först med att gissa rätt på ”Mystiska Profilen”. Rätt svar var Kung Carl XVI Gustaf. Han föddes i Solna den 30 april 1946 och heter även Folke i förnamn. Kungen gifte sig med Silvia Renate Sommerlath i Stockholm den 19 juni 1976.
Som tack för att de var först med rätt svar vinner Eva och Anders varsin SverigeLott. En ny ”Mystiska Profilen” presenteras nästa vecka. Skicka in ditt svar till KalmarPosten, Västra Sjögatan 7, 392 32 Kalmar. Märk kuvertet med ”Mystiska Profilen”. Svaret måste vara oss tillhanda senast onsdagen den 19 augusti. Vinnarna publiceras i nästa nummer av KalmarPosten.


