Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Från en sommarstad till en annan

Ny på jobbet i en ny stad, med en arbetsplatsförändring från väst till öst – 25 mils avstånd. Det handlar om en flytt mellan två sommarpärlor: Kalmar och Halmstad.

Ny på jobbet – det har vi alla varit. Ny på jobbet i en ny stad, kanske inte alla känner igen sig i. Framförallt inte när arbetsplatsen har skiftats från väst till öst med 25 mils avstånd. Jag talar naturligtvis om en rockad mellan två riktiga sommarpärlor – Kalmar och Halmstad.

Det ska sägas att Kalmar inte är någon ny bekantskap för mig. Staden har besökts från och till, både privat och i jobbsammanhang. Därför är det enkelt i den här kontexten att sätta differensen mellan kuststäderna.

Så vad är skillnaderna, mer än att ortsinvånarna talar varsitt språk? Kalmariterna talar varmt och hjärtligt. I Halmstad, tre hjärtans stad, är kärleken till sina medmänniskor bortom intet. Halmstadborna talar hellre kort och försiktigt.

Och visst säger någon att maten förenar språket? Det är till bords våra dialekter och kulturer byts ut. Grönkålen fastnade jag för i Halland, men det tog förvisso ett tag. Redan efter ett par månader som Kalmarbo, måste jag erkänna att jag blivit frälst i allt vad gottorna heter: ostkaka, isterband och kroppkakor med krösamos. Det är ”redit” gott.

Annat som jag också uppskattar med Kalmar är att det är nära till stränderna, oavsett vart du befinner dig. Det är pluspoäng i en kamp om att vara sommarstaden nummer ett!

Men oavsett är kärleken för de båda småstäderna lika stor ändå.

Jag lovar på heder och samvete att jag ska lägga ned lika mycket tid och kärlek på mina texter i Kalmar, så som jag gjorde i Halmstad. Därför är alla era tips ovärderliga!

Rulla till toppen