Illustration som representerar kategorin Hälsa & Träning i Kalmarposten.

Svenskar duktiga på träning – men myten om hårdast träning lever kvar

Svenskar är generellt duktiga på träning, men en seglivad myt hävdar att den hårdaste träningen ger bäst resultat. Krönikören menar att det istället är smart träning som ger bäst effekt.

Svenskar är generellt duktiga på träning och följer ofta träningsprogram, fokuserar på grundövningar, deltar i bra pass och kompletterar med rörlighetsträning. Detta ger en stor eloge.

Trots detta lever myten om att den hårdaste träningen ger bäst resultat kvar, vilket inte stämmer enligt krönikören. Det är istället smart träning som ger bäst resultat.

”Jag älskar hårda träningspass. Jag älskar att bli genomsvett och för mig är den mentala vinsten med utmaningen mycket värdefull. Men om du inte gillar att träna stenhårt behöver du inte bli besviken. ’Snälla’ pass är bra också, kanske till och med bättre”, skriver krönikören.

Krönikören vill slå ett slag för ”snälla” träningspass, som innebär att hitta rätt träningsnivå där man inte springer längre eller lyfter tyngre än nödvändigt. Ett sådant pass gör att kroppen känns bra efteråt, istället för att man känner sig helt utmattad.

Hur hårt man ska träna beror på hur många pass man kör i veckan och ens träningsvana. För den som tränar 1–3 pass i veckan kan det vara en poäng att träna hårdare. Men om man tränar fler pass än så, behöver man köra ”snälla” pass då och då. Det är viktigt att lyssna på kroppen och vid tecken på trötthet, testa att köra några lättare pass och prioritera vila och bra kost.

Att köra slut på kroppen är inte nödvändigt. Studier visar att cirka 80–90 % av maxkapacitet är optimalt. Det innebär att man bör spara några ”reps i tanken” och avsluta passet innan man är helt slutkörd. Träning ska stimulera styrka och muskeltillväxt, inte skapa fullständig nedbrytning.

”Som sagt, jag älskar hårda träningspass. Om du gillar det så fortsätt med det, men blanda in några lätta pass då och då. Den här krönikan är en klapp på axeln till dig som gillar att träna lagom mycket. Du kan faktiskt vara nöjd med det och få minst lika bra resultat som de som tränar stenhårt varje pass. Så länge du har ett smart upplägg”, avslutar krönikören.

Krönikören tackar för denna gång och meddelar att han kommer att ta några veckors semester från skrivandet och att läsarna hittar honom på Facebook (PT-Robin) och Instagram (ptrobin kalmar) där han lägger upp träningspass under sommaren. Han ses igen i augusti.

Rulla till toppen