Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Kommunal kampanj blev viral succé

Mörbylånga kommuns initiativ ”Gör som jag” med hashtaggen #tillsammansgörviskillnad har nått stor spridning och uppskattning.

Med rubriken ”Gör som jag” och hashtaggen #tillsammansgörviskillnad har Mörbylånga kommuns informationskampanj blivit en succé, både inom kommunen och i hela länet.

I dessa tider av snabba beslut och åtgärder för att hantera Covid-19, lanserade Mörbylånga kommun i torsdags en kampanj där kommuninvånarna uppmanades att spela in ett filmklipp med budskapet ”Gör som jag”. Syftet är att uppmuntra riskgrupper att vara försiktiga och stanna hemma för att undvika smitta.

”Det blev enormt mycket bättre uppslutning än vi hade kunnat drömma om, hela mitt flöde var fullt av videoklipp redan på torsdagskvällen. Det var häftigt att vi kunde få igång en folklig rörelse i detta”, säger Kim Ahlqvist, kommunikationschef i Mörbylånga kommun.

Kampanjen har också visat sig vara ett effektivt sätt att nå ut till medborgare med annan språkbakgrund eller behov av särskilda hjälpmedel. Nazwa Liazgie har spelat in en hälsning på arabiska och kommunens hörselresurs Tove Rosenqvist använder TAKK – Tecken som stöd.

Mörbylånga kommun fortsätter sitt arbete med att nå ut via olika kanaler. Nästa vecka skickas en broschyr ut till alla hushåll, och en särskild insats görs för att nå invånare som inte har svenska som modersmål.

”Bland annat ska affischer med budskap på åtta olika språk spridas på bibliotek, i sporthallar, skolor, trappuppgångar och andra offentliga platser. Dessutom ska vi pröva att nå denna målgrupp genom sociala medier med träffsäker annonsering. Vi hoppas nå alla våra målgrupper genom de olika kommunikationsinsatser vi genomför just nu och den närmaste tiden”, berättar Kim Ahlqvist.

Trots framgångarna uttrycker Ahlqvist en oro för att inte nå fram till alla. ”Jag fångar dagligen signaler från medborgare i vår kommun att det kommer inte till vår by, men det kommer ju göra det, alldeles säkert. Det här är allvar och en uppmaning är att vi alla kontaktar de vi känner som är äldre eller befinner sig i en riskgrupp och berättar. Detsamma gäller alla oss som har grannar vars modersmål inte är svenska. Vi får hjälpas åt så att de riktlinjer och rekommendationer som regering och Folkhälsomyndigheten kommer med når fram.”

”Ingen kan göra allt, men alla kan göra något. Er och min insats för att minska smittspridningen och hjälpa de personer som behöver stöd gör skillnad”, poängterar Kim Ahlqvist.

Rulla till toppen