Illustration som representerar kategorin Djur & Natur i Kalmarposten.

Succé för Kalmar Trädgårdsdag – tusentals besökare

Första Kalmar Trädgårdsdag i Skälbyträdgården lockade över 2000 besökare som kunde njuta av växter, föredrag och fika.

Det är många som varje år tar sig till Skälbyträdgården i Kalmar för att njuta av växter och djur. När Kalmar Trädgårdsdag för första gången anordnades kom fler besökare än någon hade vågat räkna med – runt 2000 personer rapporterades ha besökt evenemanget.

Bakom initiativet stod Studiefrämjandet i Kalmar Län tillsammans med Kalmar Trädgårdsförening och Trädgårdsamatörerna Ö-STA. Planeringen för dagen påbörjades redan förra året, med ett tydligt fokus på hög kvalitet.

Utställarna var specialiserade och erbjöd växter av hög kvalitet. Besökarna kunde få råd om trädgårdsskötsel, köpa nya plantor och lyssna på föredrag om hur man bäst tar hand om exempelvis rosor och tomater.

”Härligt!” tyckte Ann-Mari Petersson och Christin Franzén från Trädgårdsamatörerna, som snabbt hade sålt slut på nästan alla sina plantor.

Julia Trotzig och Tommy Olsson, som bor i närheten och brukar följa utvecklingen i Skälbyträdgården, passade på att fika i det vackra växthuset.

Självklart fanns det även fika att tillgå, dessutom i de vackra växthusen som vanligtvis är stängda för allmänheten. Kanske hittade några besökare till den härliga Skälbyträdgården för första gången – en plats som inbjuder till återbesök.

”Visst har vi redan lite planer på nästa år”, berättade Liselotte Hellström, ordförande för Kalmar Trädgårdsförening. ”Det här är ett fantastiskt tillfälle att nå människor och få fler att se framåt och värna om våra grönytor och biologiska mångfald i Kalmar.”

Rulla till toppen