Illustration som representerar kategorin Kultur & Nöje i Kalmarposten.

Sommarfars garanterar skrattfest

Sommarteater i Krusenstiernska trädgården presenterar årets fars – ”Trassel”, som beskrivs som en skrattfest utan dess like.

Sommarteater i Krusenstiernska trädgården har tecken i Kalmar. För tolfte året i rad spelas det fars i ett säkert sommar-ika trädgården och ”Trassel” drar verkligen spelformen till sitt yttersta. Det blir en skrattfest som inte ”liknar” någon tidigare.

Fars beskrivs av skådespelarna och regissören som ett musikstycke där tajming och tempo är A och O. Årets fars ”Trassel” är ett strålande exempel på just detta där ensemblen verkligen får visa prov på sin professionalitet. Starkast imponerar Ola Forssmed i rollen som lik, med ensemblens kortaste replikmanus, och Mikael Tornving som gör farsdebut i rollen som försvarsminister, där han också lyckas hålla sig samlad trots allt kaos.

– Manusförfattaren Ray Cooney försöker överträffa sig själv och den är verkligen trasslig, som en parodi på farsen som spelform, kommenterade Robert Gustafsson innan premiären.

Robert har tidigare berättat om sitt behov av att spela teater på Krusenstiernska och i år är han tillbaka på scenen och i Kalmar, staden han kommit att tycka så mycket om både sommar och vinter. I år gör han rollen som assistenten och får sällskap på scen av Sussie Eriksson, Mikael Tomving, Ola Forssmed, Andreas Nilsson, Anki Albertsson och Gustav Levin. Årets lokala skådespelare är kalmariterna Martina Sundén och Magnus Kviske i rollerna som envis städerska och svartsjuk make. Dessutom gör succéregissören Edward af Sillén comeback.

Rulla till toppen