Fastighetsmäklaren Pontuz Löfgren beskriver en minst sagt händelserik fredag som inkluderade en ny rekordaffär i Kalmar, tre nya försäljningsuppdrag samt ett stort sponsorkontrakt. Helgen som följde blev oväntat ledig då en planerad cykelresa till Mallorca ställdes in för att prioritera arbetet.
När jag vaknade upp tidigt i lördags morse kunde jag se tillbaka på en konstig men fantastisk fredag. Den innefattade möten med både roliga och oväntade utgångar. Den innehöll dessutom en ny rekordaffär i Kalmar. Ovanpå detta fick jag samma dag försäljningsuppdrag för tre hyresfastigheter. Dagen avslutades sedan med att ett stort sponsorkontrakt undertecknades, trots att vi stod overkligt långt från varandra ett dygn tidigare. Klockan hann bli 19 innan jag var hemma…men tänk om alla fredagar ändå kunde se ut så här!
Det nästa som slog mig denna lördagsmorgon var att jag hade en helt tom helg framför mig. Jag vet inte om det någonsin har hänt tidigare. Meningen var nämligen att jag skulle ha varit på Mallorca och cyklat över helgen, men när jobbet började öka i omfattning mot slutet av veckan ställde jag in resan för att prioritera jobbet.
Läs fortsättningen på bloggen www.pontuzlofgren.se


