Lions Club Kalmar/Skälby stod för underhållningen för de boende på Träffpunkt Varvet härom veckan.
KALMAR. Lions Club Kalmar/Skälby stod för underhållningen för de boende på Träffpunkt Varvet härom veckan. ”Sång och musik och lite fika med prinsesstårta är inte fel” sa gästerna som både sjöng med och applåderade.
Lionsklubben som förra året firade sitt 40-års jubileum, har i dagarna bytt namn till Lions Club Kalmar/Skälby. Ett naturligt val då klubbens verksamhet allt mer är koncentrerat till Skälby och den stora Lions-logens aktiviteter som med logdanser, marknader med mera.
– Nu ser vi fram emot den stora aktiviteten Jul på Skälby, söndagen den 9 december. Där kommer besökarna träffa tomten, tomtemor, dansa kring granen, delta i lotterier och många spännande försäljare både inne och utanför logen.


