Kalmarskolor först ut i integritetsarbete

Kalmarsundsskolan och Funkaboskolan i Kalmar är först ut att arbeta med det lokalt utformade läromedlet kring boken ”Barnen i Kramdalen”, skapad av Kalmarparet Emelie och Andreas Sjölander. Läromedlet fokuserar på integritet, ett ämne som nästa sommar blir en del av läroplanen.

Kalmarsundsskolan och Funkaboskolan i Kalmar är först ut att arbeta med det lokalt utformade läromedlet kring boken ”Barnen i Kramdalen” av Kalmarparet Emelie och Andreas Sjölander. Nästa sommar blir integritet en del i läroplanen. Därför har duon nu skapat läromedel för att arbeta vidare med ämnet – för Sveriges alla lågstadieskolor.

Emelie och Andreas Sjölander, Boksmart, har bland annat gett ut boken ”Barnen i Kramdalen” som hjälper barn och föräldrar att diskutera och lära sig mer om integritet.

Boken ”Barnen i Kramdalen” har gjort succé och säljs redan i mängder över hela landet. 10 kronor per såld bok går till Elaine Eksvärds organisation Treskablinoll.

– Organisationen, barnpsykolog och pedagoger har även varit med när vi gjort boken. Nästa sommar kommer integritet in i läroplanen, vilket är helt fantastiskt. Barn ska nu genom skolan lära sig kroppslig integritet och vad som är rätt, fel, privata delar med mera. I förlängningen handlar det om att förebygga och utrota sexuella övergrepp på barn, förklarar Emelie Sjölander.

Emelie och Andreas har de senaste månaderna jobbat hårt med ett stort integritetspaket till skolor. Där ingår lärarhandledning, ett färdigt upplägg, ljudbok, digital bok, tipspromenad för barnen, kopieringsunderlag för att färglägga, allt inriktat till integritetsarbetet.

– Kalmarsundsskolan är först ut och en förebild i arbetet. De är nytänkande och moderna i sitt tänk. Där jobbar verkligen ett gäng människor som vill barnens bästa. Kurator Therese Sundström, skolsköterska Kajsa Ackebjer och rektorer Ulf Nilsson och Eva Carlsson har varit positiva sedan dag ett när jag kontaktade de angående ett samarbete kring integritetsarbetet, berättar Emelie Sjölander.

Nästa skola på tur med ”stora integritetspaketet” är Funkaboskolan som startade sitt arbete på FN-dagen. Stora integritetspaketet kommer finnas att beställa på Läromedia efter årsskiftet.

Rulla till toppen