Illustration som representerar kategorin Sport i Kalmarposten.

Kalmar City BK startar nytt juniorlag

Kalmar City BK, en ung förening med stora ambitioner, tar nu steget att starta ett eget juniorlag för spelare mellan 15 och 17 år.

Division 3-laget Kalmar City BK kommer från och med nästa år att starta upp ett juniorlag med spelare som är mellan 15 och 17 år gamla.

– Vi hade kunnat starta upp för ett tag sedan, men vi har haft andra prioriteringar. Just nu är föreningen så pass stabil att vi kan bredda helt enkelt, säger ordförande Mirza Begovic.

Trots att föreningen precis gått ut med nyheten har de redan fått ett tiotal förfrågningar om att få ansluta till laget.

– Många har hört av sig och flera har blivit rekommenderade av andra. Även ledare har hört av sig om att de är intresserade av att hjälpa till, säger Mirza och fortsätter:

– Vi ser ett behov i just de här åldrarna. Det är i åldrarna 15-17 år som flest spelare faktiskt väljer att sluta, det är de vi vill plocka upp. Det är många som inte platsar eller får chansen i sina föreningar och då tröttnar man. Slutar man väljer man oftast andra vägar i samhället, och vi vet att vissa av de vägarna inte är de bästa. Vi vill kunna vara ett ytterligare alternativ för de här killarna.

Exakt när första träningspasset ska gå av stapeln är inte helt klart. Men förhoppningen är att sätta igång ordentligt efter årsskiftet.

– Det blir någon gång i januari, det känns positivt! Vi jobbar för fullt.

Rulla till toppen