Regnbågens alla färger lyste upp centrala Kalmar när Pride firades för nionde gången. Arrangörerna, Kalmar Stadsmission, kan nu komma att lämna över stafettpinnen för den populära paraden.
För nionde gången fylldes centrala Kalmar av regnbågens färger när Pride firades. Från Baronen till Stortorget tågade man för alla människors lika värde och rättigheter. Det kan ha varit sista gången som Kalmar Stadsmission arrangerade paraden.
”Om så är fallet så tycker jag vi avslutade med flaggan i topp”, säger arrangören Jens Bergzén.
Cirka 5 000 människor i tåget är en siffra som arrangörerna är nöjda med. ”Känslan är att vi var lika många som förra året”, säger Jens Bergzén.
Antalet organisationer som var representerade i tåget var 42, vilket är fyra fler än föregående år. ”Vi trodde vi skulle landa på lika många först, men då var det några som anmälde sig samma dag, så det kändes bra. Allt som allt så var det en härlig känsla hela paraden och vi har fått jätteberöm för arrangemanget.”
Förutom två bengaler som brändes av några hundra meter framför tåget, var paraden utan incidenter. ”Brandkåren fick rycka ut, men vi var vid Baronen då och det här hände vid Kattrumpan så det var inget som var riktat mot tåget på något sätt, snarare hade det nog att göra med KFF-AIK-matchen. Men det var längs vår sträcka och tåget fick stanna upp lite i väntan på att man hade undersökt det hela.”
Väl framme vid Stortorget väntades tal av RFSL ungdomsförbundsordförande Elias Fjellander och uppträdande av den unga artisten Julia Lov. Till skillnad från förra året, när Tone Sekelius var det stora dragplåstret, var det mer glest på torget.
”Man märkte att det ganska snabbt droppade av folk, men för dem som stannade kvar så tyckte jag vi bjöd på en fest. Vår konferencier Yasmine Östergren höll igång publiken hela tiden. Dansgruppen MDance anordnade en flashmob och jag tyckte vi prickade rätt med vår talare som höll ett jättebra anförande.”
Nu pågår arbete för att bilda en förening som vill ta prideparaden vidare när det är dags för tioårsjubileum nästa år.
”Det finns en handfull personer som är intresserade och som vi hoppas ska kunna ro detta i hamn. Anledningen till att vi i Stadsmissionen vill lämna över stafettpinnen är att vi vill att de som verkligen berörs av frågorna, HBTQI-rörelsen, ska ta kommandot. De vet vilka frågor som verkligen behöver lyftas.”
Men om det misslyckas?
”Då får vi ta ny ställning då.”


