Det bjuds på upptåg och finurligheter när Pettson och Findus jagar räv på Skällby loge.
Det är något magiskt och förtrollande att besöka en barnteater. Pjäsen som hade premiär den 1 juli på Skälby loge baseras på de älskade karaktärerna Pettson och Findus. ”Rävjakten” är en av författaren Sven Nordqvists mest kända böcker.
Showen inleds med att Gustavsson (Anders Brandell) besöker Pettson och berättar att en räv härjar i området och tagit en höna. Han vill skjuta den men Findus tycker att det är en dålig idé och föreslår istället att de ska lura räven och skrämma iväg den.
Pettson spelad av Martin Ibohm lyckas förmedla både värme och klurighet. Findus (Penny Sjögren) som är en minst lika viktig karaktär och barnens favorit spelas med en härlig energi och livlighet.
Scenografin påminner om illustrationerna i böckerna.
Barnen i publiken skrattade högt åt Findus upptåg, medan de vuxna log åt de finurliga replikerna och den skickliga mimiken.
”Rävjakten” spelas fyra gånger i veckan till och med den 8 augusti.


