Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Försvarsmakten sprängde gastankar på olycksdrabbade minibussar

Efter spontana explosioner i flera gasdrivna minibussar kallades Försvarsmakten in för att oskadliggöra gastankarna.

I slutet av april exploderade en gastank i en minibuss i Kalmar län. Detta ledde till att 50 fordon togs ur drift för extra kontroller. Trots detta inträffade en ny explosion i en liknande buss i Nybro under torsdagen den 23 maj.

Vid en presskonferens med Kalmar länstrafik och Flexbuss uppgavs det att MSB informerat om att det fanns gas kvar i två tankar som Försvarsmakten sprängt. Det aktuella fordonet hade endast körts på bensin den senaste månaden och mätarna visade tomma gastankar.

”Den information som vi har agerat på tidigare är att det inte förelåg någon risk för en explosion ifall gasbehållarna var helt tömda. Nu har det inträffat en ny gastankolycka med samma fordonsmodell som enligt uppgift ska ha varit tömd på biogas och enbart kört på bensin under de senaste två veckorna”, sa Mattias Ask, trafikdirektör på Kalmar länstrafik.

Incidenten var den tredje på ett år med liknande fordon av samma märke. Kalmar länstrafik beslutade därför att ta samtliga fordon av den aktuella modellen ur drift på obestämd tid.

Räddningstjänsten meddelade i helgen att man, i samråd med MSB, beslutat att spärra av platserna där de gasdrivna bussarna stod parkerade.

”När tankarna oskadliggörs kommer det att smälla väldigt högt vilket allmänheten kommer märka och i samband med detta kommer avspärrningarna att utvidgas”, meddelade Räddningstjänsten Sydost.

Försvarsmakten kallades in för att oskadliggöra samtliga gastankar på de berörda fordonen. I Kalmar stod fordonen parkerade på Odalvägen, Öselvägen, Pilotvägen och Boholmsvägen.

Rulla till toppen