Med inflation och ökade levnadskostnader ser Kalmar Stadsmission ett behov av utökad hjälp. Nu vänder sig nya grupper av människor, som tidigare inte sökt stöd, till organisationen.
Butikerna skyltar inför julen och jullåtarna börjar ljuda, men för många väntar en tuffare tid. Kalmar Stadsmission vittnar om ett ökat behov av hjälp, där nya grupper av människor nu söker stöd.
– Tidigare var det väldigt sällan det kom personer till oss som hade jobb, men vi har märkt det sista året, med hög inflation och så vidare, att vi får en ny grupp av människor till oss. Till exempel att man är ensamstående och har fått det tuffare, säger Jens Bergzén på Kalmar Stadsmission.
Organisationen har tvingats anpassa sin verksamhet för att möta det ökade behovet. De erbjuder i första hand en matsvinns-kasse, som ges ut varannan vecka, eller varje vecka vid akuta behov.
– De senaste två månaderna har vi fått in fem till åtta ansökningar i veckan. Det är jobbigt för många och det är för många skamfyllt att behöva be om hjälp. Min kollega pratade med en äldre herre för några månader sedan. Han hade inte ätit på tre dagar, men orkade inte längre och frågade då oss om hjälp. Det är många olika grupper som kommer till oss. Pensionärer som har det tufft, ensamstående och hemlösa.
Att fler familjer är i behov av hjälp märktes under höstlovet, då fem busslaster med familjer, totalt 250 personer, deltog i en resa till Astrid Lindgrens värld. Förra året var det fyra bussar.
– Det är en indikation på att fler vänder sig till oss för hjälp. Förra året när vi åkte hade vi fyra fulla bussar. I år var det fem fulla bussar med 50 personer i varje.
Som privatperson kan man hjälpa till genom att lämna gåvor, kläder eller pengar till second hand-butiken på Amerikavägen. Insamlade pengar används till organisationens hjälparbete. Även direkta penninggåvor via Swish eller 90-konto uppskattas.
– Det är en känsla av tro och hopp. Jag känner att när vi närmar oss jul lyfts frågan på många håll om hur man kan hjälpa till. Man märker själv att allting har blivit dyrare och då får de som har det tufft det ännu tuffare, det förstår alla. Viljan att hjälpa till ökar, det är den känslan jag får, avslutar Jens Bergzén.