löparglädje på alzheimerloppet

Alzheimerloppet samlade in pengar till forskningen

Den 27 maj anordnades Alzheimerloppet vid Äppelvägen äldreboende, ett initiativ av Södra Ölands demensteam som syftar till att öka uppmärksamheten kring demenssjukdomar och samla in pengar till forskningen.

Vid Äppelvägen äldreboende anordnades den 27 maj Alzheimerloppet, initierat av Södra Ölands demensteam. Evenemanget, som beskrivs som en lyckad tillställning med ”väldigt go stämning”, syftar till att öka medvetenheten kring demenssjukdomar.

”Det var väldigt positiv stämning. Alzheimerloppet har funnits i många år så jag och min kollega Fredrik Lilja har sprungit detta på distans tidigare, men vi kände att vi fick ta tag i det i år och arrangera ett lokalt lopp”, säger Katarina Westerlund, undersköterska i Demensteamet. Hon fortsätter: ”Det här var jättekul. Det blev som en fest för de som bor på äldreboendet också.”

Loppet utgick från äldreboendet och erbjöd deltagarna två banalternativ: en cirka 500 meter lång slinga runt boendet som kunde gås fyra varv, eller en fem kilometer lång slinga med start och mål vid Äppelvägen.

”Loppet är till för att göra sjukdomen sedd. Man ska inte behöva skämmas för att man får en diagnos, för det är som vilken sjukdom som helst. Ändå upplever många att det är lite skämmigt att få just en demenssjukdom”, förklarar Westerlund.

Demenssjukdomar drabbar minst 160 000 människor i Sverige årligen och räknas som en folksjukdom. Trots detta saknas fortfarande botemedel och bromsmediciner. Med en åldrande befolkning förväntas antalet demensdiagnoser öka markant.

Över 80 personer deltog i loppet eller som funktionärer. Alla intäkter från evenemanget gick oavkortat till Alzheimerfonden. Deltagarna bjöds även på sponsrad korv med bröd och dricka vid målgång.

”Det blev en riktigt lyckad dag så det kommer att genomföras ett lopp nästa år också. Det har vi redan bestämt, det kommer vi köra på”, meddelar Katarina Westerlund.

Text: Agnes Arons

Rulla till toppen