kalmar sa blir sommarkonserterna och familjescenen i stadsparken 8b00dfbc

Så blir sommarkonserterna och Familjescenen i Stadsparken

Efter två års uppehåll är det dags för ett nytt sommarprogram i Stadsparken i Kalmar i sommar. Från den 22 juni blir det gratiskonserter varje onsdag, fram till mitten av augusti. Musikkvällar med storband, flamenco, opera och orkestermusik blandas med Familjescenens allsång, dans och musikteater

Det blir premiärspelning för Kalmar Big Band, Kalmars nya storband, den 6 juli. En vecka senare bjuder Camerata Nordica Chamber Ensemble på favoriter av Mozart och Dvořák.

Under söndagarna i juli presenterar Familjescenen musikteater för stora och små.

Den 20 juli är det dags för Flamencogruppen Chicos Fritos att spela tarantos, tangos och fandangos från Andalusien, som ackompanjerat av eldig dans. Veckan därefter serverar länets egen operaensemble Opera Linné en operakväll bland gondoler och tempel! Och detta är bara några av bokningarna av arrangören Kultur- och fritidsförvaltningen i Kalmar i samarbete med Länsmusiken. Resten av och program för finns på Kalmar kommuns hemsida.

Rulla till toppen