Under fredagen slog den nya leksaksbutiken Lekextra upp sina portar på Kaggensgatan i Kalmar. Det firades med glass, popcorn och ballonger.
Nyfikna kunder besökte Kalmars nya leksaksbutik under fredagen. Klockan 10 på förmiddagen öppnade Lekextra för första gången lokalen på Kaggensgatan. Affären ägs av Karolina Rosendahl som också har leksaksaffären Paddington precis mittemot. Hennes make Jens Rosendahl är med och driver butikerna.
– Vi har hållit på och förberett Lekextras lokal sedan januari, så i nästan tre månader. Förhoppningsvis har vi fått ihop ett bra sortiment, säger Jens Rosendahl.
Hur kommer det sig att ni öppnar två leksaksbutiker mittemot varandra?
– Paddingtons sortiment är ekologiskt, giftfritt och med hållbara produkter. På Lekextra säljer vi mycket licensprodukter som Pokémon, Super Mario och Paw Patrol i plast. Där blir det även ett billigare sortiment än på Paddington i och med att vi också säljer leksakerna via hemsidan och behöver hålla samma låga priser som konkurrenterna på nätet. Leksakerna är också för lite äldre barn. Anledningen till att vi öppnar Lekextra är för att vi har fått hänvisa många kunder till andra leksaksbutiker och det känns lite onödigt. Det är också kostnadseffektiv att ha butikerna så nära varandra, säger Jens Rosendal.
På plats i butiken fanns under fredagen Patrik Nygren som är anställd i butiken.
– Det känns kul att öppna. Det är ett nytt koncept med mycket nya saker. Det har varit ganska många kunder, men jag tror det blir mer imorgon när det är helg. De som kommit in har tyckt att det varit en fin butik, säger han.