Just nu hör många av sig till kommunen med frågor som handlar om kriget i Ukraina och Rysslands invasion. Av den anledningen går det att nå Kalmar kommun dygnet runt.
Frågorna som kommunen får kan handla om alltifrån skyddsrum, till lagring av gåvor eller hur man kan hjälpa till.
– Många engagerade Kalmarbor hör av sig och vill hjälpa till. Kriget i Ukraina berör oss alla. För att få struktur och långsiktighet i hanteringen av denna kris så har vi nu tagit fram en speciell e-postadress. Vi har också ett telefonnummer som man kan ringa till. Parallellt med detta så samlar vi information och kunskap kring vad som kommer gälla nu när EU:s länder antagit massflyktsdirektivet. Jag är glad över den solidaritet som många Kalmarbor nu visar. De fasansfulla bilder som vi alla följer varje dag påminner oss om ett krig som pågår bara 1 1/2 timmes flygresa bort, säger kommunstyrelsens ordförande Johan Persson (S) i ett pressmeddelande.
Under söndagen togs ett beslut om att en formell krisledningsstab införs. Den ska börja arbeta med förberedelser för att ta emot de flyktingar som kan komma, bland annat.