Ännu har ingen gripits för mordförsöket på Stagneliusgatan natten till fredagen. Tonåringen är kvar på intensivvårdsavdelningen och läget uppges vara kritiskt men stabilt.
Det var vid 04-tiden natten mellan torsdagen och fredagen som polisen larmades om en skadad person vid Stagneliusgatan i Kalmar. Han fördes med ambulans till sjukhus, och polisen rubricerar händelsen som försök till mord.
Killen i 18-årsåldern hade till en början livshotande skador, enligt Region Kalmar. Under fredagen hade polisen ännu inte kunnat förhöra killen. Under söndagen uppger Region Kalmar län att han är kvar på intensivvårdsavdelningen och att läget är kritiskt men stabilt.
– Det är ju ändå någon form av förbättring. Igår var tillståndet livshotande, säger en presstalesperson vid Region Kalmar län.
Ännu har ingen person gripits för mordförsöket, uppger polisen.
– Status är oförändrad. Vi jobbar på med utredningsåtgärder under helgen, säger stationsbefäl Karl Haag vid Kalmarpolisen under söndagen.