nybro extra misstankt mordforsok i nybro vi soker en man i 30 arsaldern

Misstänkt mordförsök i Nybro: ”Vi söker en man i 30-årsåldern”

På söndagsmorgonen kontaktas polis av sjukvården. Anledningen är att en allvarligt skadad man inkommer till akuten i Kalmar under natten mot söndagen.

– Han har körts dit av en vän. Vi kontaktas då han har en stickskada som bedöms som allvarlig. Han får specialistvård i Linköping och han bedöms som allvarligt skadad, säger Robert Loeffel, presstalesperson vid polisen.

Målsägaren är en man i 35-årsåldern och han har ännu inte kunnat höras.

– Mannen ska ha skadats dygnet innan vid ett bråk i centrala Nybro, han har sökt vård när han blivit sämre. Vi har fått sådana uppgifter som gör att vi söker en man i 30-årsåldern som misstänks ligga bakom detta. Samtliga är hemmahörande i Nybro kommun.

Den misstänkta gärningsmannen är fortfarande på fri fot.

– Vi har sökt honom under helgen, men inte fått tag i honom. Vi hoppas att han ger sig till känna så att vi kan utreda detta.

Rulla till toppen