nyheter blandfars aterkallas kan innehalla salmonella 44b7a358

Blandfärs återkallas – kan innehålla salmonella

Axfood återkallar blandfärs, efter att det visat sig att produkten kan innehålla salmonella.

Återkallelsen gäller för Garant Ekologiskt nöt & fläsk (blandfärs) 18%, 500 gram, med bäst före datum 2022-08-17 och batchnummer 220808078. Den svenska fläskråvaran visade vid en rutinkontroll hos leverantören på salmonellasmitta.

Den återkallade produkten kommer från en begränsad och mindre batch och produkten har sålts i flertalet av Axfoods butikskedjor. Den är nu stoppad för försäljning.

– Vi ser ytterst allvarligt på det här och utreder nu tillsammans med leverantören hur det kunnat ske, samt hur vi kan säkerställa att något liknande inte sker igen, säger Axfoods kvalitetschef Susanna Wadegård i ett pressutskick.

Axfood uppmanar alla konsumenter som köpt blandfärsen att återlämna till den butiken för att få ersättning.

Rulla till toppen